Eerste schooldag Renaissanceschool Forum voor Democratie begint met slechts vier kinderen
18.08.26
De Renaissanceschool in Almere zou met achttien leerlingen van start gaan, maar op de eerste schooldag blijft het plein vrijwel leeg. Slechts vier kinderen komen opdagen bij het nieuwe basisonderwijs van Forum voor Democratie. Meerdere ouders blijken zich op het laatste moment te hebben afgemeld.
Het kabinet stelt in 2027 10,7 miljoen euro beschikbaar voor een publieke AI-voorziening in het funderend onderwijs. Daarmee moeten scholen AI veilig en verantwoord kunnen inzetten en kunnen leraren en leerlingen de mogelijkheden van kunstmatige intelligentie beter benutten.
Het kabinet stelt 346 miljoen euro voor collectieve professionalisering in het primair en voortgezet onderwijs een jaar later beschikbaar. Het structurele budget komt pas in 2028, omdat middelen nodig zijn om schoolbesturen in het primair onderwijs te compenseren na een uitspraak van de Raad van State.
Ondanks de groeiende noodzaak om verouderde schoolgebouwen te vernieuwen, komt er geen extra geld voor onderwijshuisvesting. Het Gemeentefonds groeit eerst nog, maar krimpt richting 2031 fors. Volgens de PO-Raad investeert het rijk jaarlijks al 1,3 miljard euro te weinig in vervanging en renovatie van scholen.
Hardnekkige schimmel zorgt ervoor dat een deel van basisschool De Kabas in Franeker dichtgaat. Leerlingen uit groep 5 tot en met 8 krijgen enkele dagen thuisonderwijs en twee dagen vrij. Ongeveer honderd kinderen, leerkrachten en een kinderopvang moeten tijdelijk uitwijken naar andere locaties.
Regelmatig voorlezen hangt samen met betere beginnende geletterdheid en gecijferdheid en sterkere emotieherkenning bij vijfjarigen. Ook een rijke leesomgeving thuis draagt bij aan hun taalontwikkeling. Internationaal onderzoek laat daarnaast zien dat kinderen met grote verschillen in kennis en vaardigheden aan hun schoolloopbaan beginnen.
Een Belgische leerkracht is ontslagen omdat ze tijdens het lesgeven haar hoofddoek niet wil afzetten. Hadija Amajoud bevestigt haar ontslag zelf. De kwestie draait om haar weigering om tijdens haar werk aan de geldende kledingvoorschriften te voldoen.
De relatie tussen ouders en scholen staat onder druk. Volgens de Onderwijsraad ligt de oplossing niet alleen in betere omgangsvormen. Ook wet- en regelgeving beïnvloedt deze relatie. De raad roept de minister van OCW daarom op de gevolgen daarvan mee te wegen en collectieve ouderdeelname binnen de schoolgemeenschap te versterken.
Een Franse vader is veroordeeld tot zes maanden cel nadat hij een basisschoollerares bedreigde met onthoofding. De man werd woedend nadat zijn 9-jarige zoon vanwege zijn gedrag naar een andere klas was gestuurd en door de lerares was aangesproken.
Scholen in Marokko beginnen vanaf 20 september om 08.00 uur, een uur eerder dan voorheen. De nieuwe lestijden voor het schooljaar 2026-2027 vallen samen met het definitief terugzetten van de klok na het schrappen van de permanente zomertijd.
Het kinderboek De mooiste vis van de zee van de Zwitserse schrijver Marcus Pfister heeft de status van Platina Boek bereikt. Van de kleurrijke klassieker uit 1992 zijn inmiddels meer dan 150.000 exemplaren uitgebracht.
Steeds meer gemeenten en maatschappelijke organisaties brengen onderwijs, kinderopvang, welzijn, sport, cultuur en zorg samen in één multifunctionele accommodatie (MFA). Dat kan veel opleveren. Voorzieningen kunnen behouden blijven, ruimten worden beter benut en voor inwoners ontstaat één herkenbare plek voor verschillende activiteiten en diensten.
Meer geld voor leesonderwijs heeft de achteruitgang van de leesvaardigheid onder Nederlandse tieners niet kunnen stoppen. Wetenschappers denken dat verbetering mogelijk is, maar daarvoor moeten scholen verder kijken dan alleen leeslessen. Welke factoren spelen een rol en hoe kan het tij worden gekeerd?
Ontdek op 8 oktober hoe de methode Kwink voor sociaal-emotioneel leren jouw leerlingen helpt met een sociaal veilige groep. Projectleider Wouter Siebers laat in 30 minuten zien hoe Kwink eruitziet en waarom scholen hier enthousiast over zijn.
Vanaf dit jaar moeten scholen ruimte bieden aan de taal die een leerling thuis spreekt. Daar vallen bijvoorbeeld Turks, Marokkaans en Spaans onder, maar ook streektalen. De thuistaal zou juist helpen bij het leren van Nederlands, is het idee(opent in nieuw venster). Maar niet iedereen omarmt dat nieuwe kerndoel in het onderwijs.
Onderzoek biedt geen overtuigend bewijs dat vakkenintegratie leerprestaties, motivatie, dieper begrip of zelfstandigheid verbetert of verslechtert. Ook voor vaak genoemde nadelen, zoals grotere complexiteit en het minder goed beklijven van kennis, is geen duidelijk bewijs gevonden.
Hoe vertaal je kennis over effectief leesonderwijs naar de klas? Cristel Wieman, voorzitter van de Kennistafel Effectief Leesonderwijs, vertelt hoe wetenschap en praktijk elkaar versterken en welke rol samenwerking, focus en schoolbesturen spelen bij duurzaam beter leesonderwijs.
Een non-binaire kleuterleerkracht op basisschool Beuk & Noot in Zoersel wil door leerlingen met de eigen voornaam worden aangesproken. De school steunt die keuze, maar na het informeren van ouders ontstond op sociale media en in de politiek een felle discussie.
Jacques Vriens dacht naar Amsterdam te komen voor opnames van het nieuwe Kinderboekenweek-lied, maar werd in het DeLaMar Theater zelf in het zonnetje gezet. De Bossche schrijver ontving een zeldzame platina onderscheiding voor zijn succesvolle boek 'Achtste-groepers huilen niet'.
Sinds 1995 zijn de reële onderwijsuitgaven verdubbeld, terwijl het aantal leerlingen vrijwel gelijk bleef en de prestaties niet verbeterden. Waar ging het extra geld naartoe? En wat verklaart dat de forse stijging van de uitgaven zich niet heeft vertaald in betere onderwijsresultaten?