Bestuurder TU/e over hack: 'Laat zien hoe afhankelijk je van IT bent'
21.01.25
Het bestuur van de Technische Universiteit in Eindhoven is blij dat het onderwijs maandag weer is opgestart. In de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 januari werd duidelijk dat de universiteit het slachtoffer was van een cyberaanval. Al snel werden de systemen offline gehaald, om de mogelijke schade te beperken. Nu, een week later, zijn de systemen weer online.
Vrijwel alle scholen in het vo hebben beleid dat erop gericht is om niet-educatief gebruik van smartphones in de les tegen te gaan. Dat blijkt uit de éénmeting van de monitoring van de landelijke afspraak om mobiele telefoons uit het klaslokaal te weren. Daarmee is de landelijke afspraak een succes. Staatssecretaris Paul van OCW stuurde de eindrapportage op 3 juli 2025 naar de Tweede Kamer.
Ruim een jaar geleden kregen scholen het advies om mobiele telefoons uit de klas te weren. Nieuw onderzoek laat zien dat scholen sindsdien meer rust ervaren. Zo zijn leerlingen geconcentreerder en ervaren docenten minder afleiding. Toch willen de meeste scholen geen strengere landelijke regels. „De landelijke afspraak werkt niet, omdat deze te betuttelend is en veel tijd kost.”
Docent Isabel Bekman uit Nieuw-Weerdinge heeft met haar team 1,2 miljoen euro gewonnen. Ze is één van de aanjagers van een simulatieruimte voor de opleiding verpleegkunde van hogeschool Windesheim in Zwolle. En dat initiatief krijgt de Nederlandse onderwijspremie, de hoogste nationale onderscheiding in het middelbaar beroepsonderwijs en hoger onderwijs.
De LSVB pleit voor strengere regels rond scripties, nu AI-tools zoals ChatGPT het moeilijk maken om te beoordelen wat studenten echt kunnen. Volgens de bond en experts is het tijd om het hele toetsingssysteem in het hoger onderwijs te herzien.
Geen sociale media onder de 15 jaar en vanaf groep 8 een telefoon. Dat staat in de richtlijn 'Gezond schermgebruik' die morgen door het demissionaire kabinet wordt gepresenteerd, zo melden ingewijden aan de politieke redactie van het RTL Nieuws.
D66 pleit voor een volledig verbod op smartphones op school, ook tijdens pauzes. Het ‘thuis of in de kluis’-systeem moet zorgen voor meer rust, minder afleiding en minder conflicten op het schoolplein.
Derdejaarsleerlingen van Vrijeschool Parkstad zijn gisteren gestart met de periode Virtuele wereld. Drie weken lang starten zij de eerste twee lesuren van de dag met dit thema waarin zij niet alleen hun eigen virtuele wereld bouwen in VR, maar ook bewust worden gemaakt van de ethische en maatschappelijke vragen die deze technologie oproept.
Generatieve AI is overal. Ook op school. Leerlingen gebruiken het en het biedt mogelijkheden om het werk van leraren te ondersteunen en het onderwijs te verrijken. Maar het is wel belangrijk dat je als school leerlingen en medewerkers begeleidt bij het veilig en verantwoord gebruiken van AI. Leg daarom in een aantal heldere afspraken vast hoe je op school omgaat met generatieve AI.
In de gemeente Urk hebben religieuze basisscholen ouders in een brief gewaarschuwd voor ‘Italian brain rot’. Dat zijn filmpjes die vooral op TikTok circuleren, waarin AI-personages Italiaansachtige wartaal uitslaan. „Ze zijn werkelijk God-loos. Laten we samen biddend om onze kinderen heen staan!”
Artsen, wetenschappers en andere deskundigen roepen de overheid op actie te ondernemen tegen smartphonegebruik op jonge leeftijd. Ze vinden dat kinderen pas vanaf veertien jaar een eigen smartphone mogen. Ook zijn ze voor een verbod op sociale media tot zestien jaar.
De docent-influencer is inmiddels een fenomeen. Een leerkracht maakt video’s vanuit het klaslokaal en deelt ze op TikTok, Youtube of Instagram. Die grappige momenten uit de klas, of leerzame bijlesjes, zijn online razend populair. Maar is dit inkijkje in de klas ook zo positief als dat het lijkt? Want hoe zit het bijvoorbeeld met de privacy van leerlingen?
Onbespied de stad in, of stiekem naar vrienden is er voor veel kinderen niet meer bij. Vaak krijgen ze een speciale 'kindersmartwatch' van hun ouders. Die kunnen zo continu hun locatie checken of even bellen als ze zich zorgen maken.
De hacker die in januari werd betrapt bij het uitvoeren van een cyberaanval op de Technische Universiteit Eindhoven had al dagenlang ongemerkt toegang tot het netwerk. Dat blijkt uit een technisch onderzoek dat is uitgevoerd door cybersecuritybedrijf Fox-IT. Wie er achter de aanval zit, blijft onduidelijk.
Tessa Eysink, hoogleraar Technology-Enhanced Learning and Instruction bij de faculteit BMS, is gespecialiseerd in hoogbegaafdheid en differentiatie in het basisonderwijs. Vandaag geeft ze haar introrede als hoogleraar, waarin ze het belang van persoonlijke aandacht voor leerlingen onderstreept.
Van broeikasgasmetingen tot gegevens over hiv: belangrijke Amerikaanse onderzoeksdata zijn verdwenen of dreigen in rook op te gaan. Het beleid van de regering-Trump heeft negatieve gevolgen voor Nederlandse wetenschappers. Terwijl instellingen afwachten, helpt een kleine ICT-organisatie onderzoekers waardevolle data veilig te stellen.
Het is een snelgroeiende Nederlandse beweging: het ouderinitiatief 'Smartphonevrij Opgroeien'. Ouders van bijna vijftienduizend kinderen op ruim tweeduizend scholen hebben inmiddels een pact getekend. Dat betekent voor die kinderen geen smartphone tot hun veertiende.
Als je een leerling (of een volwassenen of zelfs een docent) vraagt of het uitmaakt of je leest op papier of van een scherm is het antwoord waarschijnlijk: “Neen”. Toch laat een groeiende hoeveelheid onderzoek – waaronder een nauwgezette studie van Jensen, Roe en Blikstad-Balas (2024) – zien dat deze veronderstelling niet klopt.
In Caribisch Nederland (Bonaire, Sint Eustatius en Saba) is het CBS dit jaar een campagne gestart om de waarde van data bij het brede publiek onder de aandacht te brengen. Het thema is ‘Dit zijn wij!’ Zonder feitelijke onderbouwing geen maatschappelijk debat over vraagstukken die spelen.
Onderwijsorganisaties vrezen hoge kosten, bureaucratie en vertraging door kabinetsplan om hen onder de Cyberbeveiligingswet te laten vallen. Ze waarschuwen voor averechts effect op digitale veiligheid.
Geen updates meer op willekeurige momenten en geen verrassingen laat op de avond of in het weekend. Het Christelijk College Groevenbeek in Ermelo legt het voortdurend publiceren van cijfers via Magister aan banden. Die stap getuigt van visie.