Italië beperkt aantal leerlingen met taalachterstand en verbiedt gezichtssluiers op scholen
25.09.26
De Italiaanse regering stelt nieuwe regels in voor scholen. Per klas mag maximaal 30 procent van de buitenlandse leerlingen weinig of geen Italiaans spreken. Ook worden gezichtsbedekkende islamitische sluiers, zoals de nikab en boerka, op scholen verboden.
Schrijver Sjoerd Kuyper is op 74-jarige leeftijd overleden. Hij schreef ruim vijftig jaar voor kinderen en volwassenen en werd vooral bekend door zijn boeken over kleuter Robin. Zijn werk werd veelvuldig bekroond, onder meer met een Gouden Griffel voor Robin en God.
Op schoolpleinen kan de temperatuur tijdens warme dagen oplopen tot wel 46 graden. Jantje Beton en IVN Natuureducatie roepen scholen en gemeenten daarom op versteende pleinen te vergroenen. Meer groen zorgt voor verkoeling en maakt buitenspelen ook bij hoge temperaturen aantrekkelijker.
Het mobieltjesverbod op basisscholen heeft online pesten nauwelijks teruggedrongen. Vooral in groepschats worden kinderen buitengesloten en uitgescholden, terwijl ook het delen van foto’s en AI-bewerkte beelden voor problemen zorgt. Deskundigen pleiten daarom voor meer preventie en begeleiding.
Personeelstekorten treffen niet alle basisscholen even hard. Drie onderzoeken van Arbeidsmarktplatform PO laten zien hoe financiële prikkels, professionele ontwikkeling en regionale samenwerking kunnen bijdragen aan een betere verdeling van personeel en welke rol strategisch HRM daarbij speelt.
Hoe duurzame ambities uitvoerbaar worden binnen onderwijshuisvesting Gemeenten en schoolbesturen moeten steeds meer belangen verenigen in hun huisvestingsplannen. Een schoolgebouw moet functioneel en betaalbaar zijn, aansluiten op de onderwijsvisie en […]
Kinderen tot twaalf jaar ontwikkelen hun programmeervaardigheden door programmeeronderwijs, ook al op jonge leeftijd. Vooral activiteiten zonder computer blijken effectief, maar ook programmeren met blokken of tekst werkt. Goede begeleiding door de leerkracht speelt daarbij een belangrijke rol.
De Europese Commissie wil de toegang van kinderen tot sociale media zoals Instagram en TikTok aan banden leggen. Onder de 13 jaar zouden kinderen geen account mogen hebben. Van 13 tot 15 jaar moet toegang alleen mogelijk zijn onder voorwaarden en met meer controle door ouders.
AI verantwoord gebruiken vraagt om nieuwe kennis en vaardigheden van leraren en ander onderwijspersoneel. Het raamwerk AI-geletterdheid helpt scholen om hier gericht aan te werken en medewerkers voor te bereiden op doordachte keuzes rond AI, zoals ook wordt gevraagd vanuit de Europese AI-verordening
Vleermuizenexperts maken het oude schoolgebouw in Eext klaar voor vertrek van de beschermde bewoners. De gemeente Aa en Hunze trekt 200.000 euro uit voor een nagebouwd dak als nieuw onderkomen. Als blijkt dat de vleermuizen niet terugkeren, kan de lang uitgestelde sloop van de school beginnen.
Het kabinet stelt in 2027 10,7 miljoen euro beschikbaar voor een publieke AI-voorziening in het funderend onderwijs. Daarmee moeten scholen AI veilig en verantwoord kunnen inzetten en kunnen leraren en leerlingen de mogelijkheden van kunstmatige intelligentie beter benutten.
Het kabinet stelt 346 miljoen euro voor collectieve professionalisering in het primair en voortgezet onderwijs een jaar later beschikbaar. Het structurele budget komt pas in 2028, omdat middelen nodig zijn om schoolbesturen in het primair onderwijs te compenseren na een uitspraak van de Raad van State.
Ondanks de groeiende noodzaak om verouderde schoolgebouwen te vernieuwen, komt er geen extra geld voor onderwijshuisvesting. Het Gemeentefonds groeit eerst nog, maar krimpt richting 2031 fors. Volgens de PO-Raad investeert het rijk jaarlijks al 1,3 miljard euro te weinig in vervanging en renovatie van scholen.
Hardnekkige schimmel zorgt ervoor dat een deel van basisschool De Kabas in Franeker dichtgaat. Leerlingen uit groep 5 tot en met 8 krijgen enkele dagen thuisonderwijs en twee dagen vrij. Ongeveer honderd kinderen, leerkrachten en een kinderopvang moeten tijdelijk uitwijken naar andere locaties.
Regelmatig voorlezen hangt samen met betere beginnende geletterdheid en gecijferdheid en sterkere emotieherkenning bij vijfjarigen. Ook een rijke leesomgeving thuis draagt bij aan hun taalontwikkeling. Internationaal onderzoek laat daarnaast zien dat kinderen met grote verschillen in kennis en vaardigheden aan hun schoolloopbaan beginnen.
Een Belgische leerkracht is ontslagen omdat ze tijdens het lesgeven haar hoofddoek niet wil afzetten. Hadija Amajoud bevestigt haar ontslag zelf. De kwestie draait om haar weigering om tijdens haar werk aan de geldende kledingvoorschriften te voldoen.
De relatie tussen ouders en scholen staat onder druk. Volgens de Onderwijsraad ligt de oplossing niet alleen in betere omgangsvormen. Ook wet- en regelgeving beïnvloedt deze relatie. De raad roept de minister van OCW daarom op de gevolgen daarvan mee te wegen en collectieve ouderdeelname binnen de schoolgemeenschap te versterken.
Een Franse vader is veroordeeld tot zes maanden cel nadat hij een basisschoollerares bedreigde met onthoofding. De man werd woedend nadat zijn 9-jarige zoon vanwege zijn gedrag naar een andere klas was gestuurd en door de lerares was aangesproken.
Scholen in Marokko beginnen vanaf 20 september om 08.00 uur, een uur eerder dan voorheen. De nieuwe lestijden voor het schooljaar 2026-2027 vallen samen met het definitief terugzetten van de klok na het schrappen van de permanente zomertijd.
Het kinderboek De mooiste vis van de zee van de Zwitserse schrijver Marcus Pfister heeft de status van Platina Boek bereikt. Van de kleurrijke klassieker uit 1992 zijn inmiddels meer dan 150.000 exemplaren uitgebracht.