Doug Lemov bezoekt OBS De Vogelenzang in Spijkenisse & Congres ‘Van Goed naar Goud’
12.03.25
Spijkenisse – Op dinsdag 25 maart 2025 krijgt OBS De Vogelenzang in Spijkenisse bijzonder bezoek. Doug Lemov, de Amerikaanse onderwijsexpert en grondlegger van de Uncommon Schools-methode, komt naar Nederland om met eigen ogen te zien hoe deze methode hier wordt toegepast.
Lemov, wereldwijd bekend door zijn boek Teach Like a Champion, zal tijdens zijn bezoek met leerkrachten en leerlingen in gesprek gaan en een exclusieve inkijk geven in de onderwijsmethoden die internationaal al veel succes hebben geboekt.
De Uncommon Schools-methode is in de Verenigde Staten een bewezen manier om het maximale uit iedere leerling te halen door een sterke focus op onderwijskwaliteit en didactische vaardigheden. Geïnspireerd door deze aanpak heeft de CED-Groep, samen met een aantal krachtige partners, het concept ‘Goud Onderwijs’ ontwikkeld voor de Nederlandse markt. OBS De Vogelenzang is een van de scholen waar deze methode succesvol wordt toegepast.
Naast het bezoek van Lemov organiseert de CED-Groep samen met vijf onderwijsadviesbureaus op woensdag 26 maart 2025 het landelijke congres Van Goed naar Goud in Houten. Dit congres richt zich op de vraag: wat maakt een school écht excellent? Hoe kunnen onderwijsprofessionals een school naar een hoger niveau tillen? Tijdens het congres zullen naast Doug Lemov ook pedagoog en onderzoeker Pedro De Bruyckere (Arteveldehogeschool Gent) inspirerende lezingen geven.
De Hoge Raad scherpt de regels voor leerplichtvrijstelling aan: het recht op onderwijs weegt zwaar, vooral bij openbaar onderwijs. Alleen in uitzonderlijke gevallen is vrijstelling mogelijk en de overheid moet actief handhaven waar dat nodig is.
Schoolorganisaties in het primair en voortgezet onderwijs krijgen vanaf 2027 extra structurele middelen voor basisvaardigheden. Door aanvullende financiering en indexatie stijgt het bedrag per leerling, al blijft de definitieve hoogte nog onder voorbehoud.
Een Kamermeerderheid wil af van de speciale regeling waarmee basisscholen invalkrachten tijdelijk kunnen blijven inzetten bij ziekte. Volgens de PO-Raad dreigt dat niet tot meer zekerheid voor leraren te leiden, maar juist tot meer klassen zonder vervanging en leerlingen die naar huis moeten.
Het onderwijsniveau op Nederlandse basis- en middelbare scholen staat onder druk. Uit het nieuwste inspectierapport blijkt dat essentiële vaardigheden zoals taal, rekenen en leesvaardigheid achterblijven, vooral in de onderbouw van het voortgezet onderwijs waar de prestaties verder verslechteren.
Met het naderende Kamerdebat over meer zekerheid voor flexwerkers ziet de AOb een kans om structurele problemen rond tijdelijke contracten in het onderwijs aan te pakken. De bond pleit voor duidelijke regels die docenten meer stabiliteit en perspectief bieden.
Het ministerie schuift de invoering van gerichte bekostiging voor basisvaardigheden en de bibliotheek op school op naar 1 januari 2028. De vertraging komt door kritiek van de Raad van State op het wetsvoorstel, waardoor het ministerie eerst met een aangepaste versie moet komen.
Met brede steun is de Wet planmatige aanpak onderwijshuisvesting aangenomen, bedoeld om verouderde schoolgebouwen sneller aan te pakken en investeringen doelgerichter in te zetten. Alleen de PVV stemde tegen het voorstel.
De prestaties van Nederlandse leerlingen in lezen, schrijven en rekenen blijven zorgwekkend achteruitgaan. Nieuwe cijfers tonen dat eerdere inspanningen nog weinig effect hebben, terwijl een aanzienlijk deel van de scholen onder de maat blijft presteren en taalniveaus vooral in het mbo tekortschieten.
De regio waar een kind opgroeit heeft invloed op het schoolniveau waar het terechtkomt. Het schooladvies van leerlingen in het noorden en oosten van het land wordt minder vaak naar boven bijgesteld dan in de Randstad. Dat blijkt uit het jaarlijkse rapport van de Inspectie van het Onderwijs.
Steeds meer ouders steunen een schoolbreed mobielverbod, maar maken zich zorgen over het gebrek aan communicatie rond kunstmatige intelligentie. Ze willen beter geïnformeerd worden over hoe scholen omgaan met deze snel groeiende digitale ontwikkeling.
Vanaf 1 augustus 2026 krijgen basisscholen in de grote steden meer vrijheid om hun onderwijs anders te organiseren. Met flexibele roosters en inzet van andere professionals wil OCW inspelen op werkdruk en beter aansluiten bij de behoeften van leerlingen en scholen.
Ervaar zelf wat Kwink voor sociaal-emotioneel leren kan doen in jouw klas. Werk aan sociaal veilige groepen met aandacht voor: emotie woordenschat en de vijf SEL-competenties. Probeer Kwink uit met de hele school!
Het Expertisepunt digitale geletterdheid krijgt een nieuwe impuls met een consortium van Kennisnet, de KB en Beeld & Geluid. Vanuit verschillende perspectieven ondersteunen zij scholen en professionals bij het ontwikkelen van digitale vaardigheden, met als doel iedereen in het onderwijs digitaal geletterd te maken.
Leerlingen in groep 8 maakten deel uit van de unieke coronatijd en een landing op Mars. Gebeurtenissen als deze en meer nieuws en rages staan in Mijn schooltijd 2018-2026.
De Tweede Kamer wil dat de overheid meer richting geeft aan digitalisering in het basis- en voortgezet onderwijs. Tijdens een debat vroegen vrijwel alle fracties om heldere kaders, terwijl staatssecretaris Tielen werkt aan een regieplan dat later dit jaar wordt gepresenteerd.
Met een compleet vernieuwd lespakket voor groep 7 en 8 en een nieuw aanbod voor groep 5 en 6 zet de derde kamer een belangrijke stap. Leerlingen ontwikkelen kennis, vaardigheden en houding die nodig zijn om actief deel te nemen aan een democratische samenleving.
Bijna de helft van de Nederlandse schoolgebouwen is ouder dan 45 jaar en toe aan renovatie of vervanging. Toch ziet het ministerie geen aanwijzingen dat gemeenten vastlopen op de financiering van die grote en kostbare opgave.
De aanhoudende achteruitgang in rekenen, lezen en schrijven legt een dieper probleem bloot in het onderwijs. Volgens critici is de focus op rijke, inhoudelijke kennis verwaterd, waardoor leerlingen essentiële vaardigheden missen en een koerswijziging dringend nodig is.
Leerlingen op Amsterdamse basisscholen gaan vooruit in lezen en rekenen. Toch blijven de verschillen tussen stadsdelen groot en daalt de leesvaardigheid in het voortgezet onderwijs, wat volgens de gemeente reden is tot zorg.
Hoewel handschrift in de bovenbouw minder aandacht krijgt, is juist dan oefenen effectief. Met herhaling, duidelijke doelen en gerichte feedback verbeteren leerlingen hun schrijftempo en leesbaarheid, zeker wanneer oefeningen worden afgestemd op individuele behoeften.