Christelijk College Schaersvoorde winnaar van de IIO Award
28.11.14
De winnaar van de IIO Award is het Christelijk College Schaersvoorde uit Aalten. De school won een 3d-geprinte Award plus een voucher om een langere film over hun school te maken, met veel complimenten uitgereikt door juryvoorzitter Tanja Jadnanansing, Tweede Kamerlid PvdA, en Alida Oppers, directeur-generaal Primair en Voortgezet Onderwijs van OCW.
Stemmen van scholen
Ruim 150 scholen in het primair en voortgezet onderwijs experimenteerden vier jaar met een van de vijf innovatieconcepten van IIO. Scholen die meedongen naar de Award hebben hun ervaringen en geleerde lessen (opbrengsten) in een film verwerkt. Op de 13 scholen die zich nomineerden heeft het onderwijsveld vooraf mogen stemmen, er zijn in totaal 5300 stemmen uitgebracht. Uit de vijf scholen met de meeste stemmen heeft de jury de winnaar gekozen. De andere juryleden zijn Pieter Hettema (Publiek Leiderschap, kritische vriend IIO) en Jasper Rijpma (Leraar van het jaar VO 2014, Hyperion Lyceum Amsterdam). Allemaal waren zij zeer enthousiast over de vijf genomineerden. De tweede en derde plaats zijn behaald door respectievelijk het Picasso Lyceum uit Zoetermeer en basisschool Wittering.nl uit Rosmalen.
De IIO is een initiatief van het ministerie van OCW. CAOP en Kennisland coördineren de uitvoering ervan.
Deense scholieren krijgen aan het einde van hun schooltijd een extra mondelinge toets vanwege het toenemende gebruik van AI. De maatregel moet beter zichtbaar maken wat leerlingen zelf beheersen, nu scholen merken dat AI steeds vaker wordt ingezet bij grote schriftelijke eindopdrachten.
Op zijn zestiende kreeg Peter Faber op school te horen dat hij niets kon en niets zou worden. Hij verliet school en huis, maar vond later zijn weg in de kunsten. In het theater vervulde hij vrijwel elke denkbare functie en daarnaast werkte hij als acteur, presentator, docent en kunstenaar. Faber overleed op 6 augustus op 82-jarige leeftijd.
Steeds minder middelbare scholieren krijgen techniekles in de onderbouw, terwijl de behoefte aan technisch geschoolde vakmensen juist toeneemt. Sinds het verdwijnen van de verplichte lesurentabel is het aantal techniekuren sterk afgenomen, met gevolgen voor de instroom in technische beroepen.
Steeds meer scholieren zetten AI in bij het maken van huiswerk, vooral door de hoge prestatiedruk en tijdgebrek. Het biedt een snelle oplossing, maar roept ook vragen op over eigen leerontwikkeling, creativiteit en de rol van onderwijs in een tijd waarin kunstmatige intelligentie steeds toegankelijker wordt.
Een groep Italiaanse leerlingen heeft in Thailand voor ophef gezorgd nadat een video is opgedoken waarop te zien is hoe ze een Thaise vrouw uitschelden en bespotten op de metro van Bangkok. De rel liep zo hoog op dat de Italiaanse ambassade zich officieel moest verontschuldigen bij de Thaise bevolking.
Vanaf september 2026 mogen jonge leerlingen op Oostenrijkse scholen geen boerka, nikab of hijab meer dragen. Wat houdt het verbod precies in, waarom wordt het ingevoerd en welke gevolgen heeft het voor scholen, ouders en leerlingen?
Het Franse parlement heeft ingestemd met een verbod op sociale media voor kinderen onder de 15 jaar. De regering wil jongeren hiermee beter beschermen tegen schadelijke effecten en streeft ernaar de regels in september, bij de start van het nieuwe schooljaar, te laten ingaan.
Vanaf komend schooljaar mogen alle havo-scholen HavoP aanbieden. In dit praktijkgerichte programma werken leerlingen aan echte opdrachten van bedrijven en organisaties. Zo verbinden zij theorie met praktijk, ontdekken ze hun talenten en ontwikkelen ze vaardigheden als samenwerken, onderzoeken, communiceren en problemen oplossen.
Ouders met een hogere opleiding en meer welvaart besteden gemiddeld meer aandacht aan leesopvoeding. Zij lezen zelf vaker en begeleiden hun kinderen actiever bij het lezen. Binnen zowel hogere als lagere sociaaleconomische groepen bestaan echter grote verschillen.
Leerlingen in het voortgezet speciaal onderwijs die hun eindexamen door de hitte moesten uitstellen, hoeven niet bang te zijn dat dit gevolgen heeft voor hun vervolgopleiding. Volgens staatssecretaris Judith Tielen zijn hierover afspraken gemaakt, ook als een herkansing nodig blijkt.
De Onderwijsinspectie concludeert dat het bestuur van het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam jarenlang onvoldoende heeft gedaan om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Volgens de inspectie is daardoor sprake van wanbeheer en blijft de onderwijskwaliteit al geruime tijd onder de maat.
Geen standaard diploma-uitreiking, maar een persoonlijke ceremonie waarin leerlingen stilstaan bij hun schooltijd en de stap naar een nieuwe fase. Op deze Nijmeegse vrijeschool staat afscheid nemen net zo centraal als het behalen van het diploma.
Een Bossche school moet een 13-jarige leerling opnieuw toelaten nadat de rechter oordeelde dat zijn verwijdering wegens racistische, met AI gemaakte filmpjes over een docente onvoldoende was onderbouwd. De uitspraak benadrukt de eisen die gelden bij een ingrijpende disciplinaire maatregel.
AI-chatbots kunnen steun bieden, maar volgens jeugdexpert Moji Aghajani blijven gesprekken met echte mensen onmisbaar. Zelf gebruikt hij AI om patronen te vinden in onderzoeksdata over mentale problemen bij jongeren.
Op een middelbare school in de Duitse deelstaat Beieren zijn twee meisjes van 13 jaar ernstig gewond geraakt. Inmiddels verkeren ze niet meer in levensgevaar, meldt een woordvoerder aan het Duitse persbureau DPA. Waarschijnlijk zijn het twee leerlingen van de school.
Een landelijke proef met wiskunde-examens heeft voor vijf havoleerlingen van het Montessori College Twente mogelijk grote gevolgen. Volgens de school waren zij waarschijnlijk geslaagd als het vak op de reguliere manier was meegeteld.
Het kabinet wil de regels voor het starten, behouden en sluiten van scholen in het primair en voortgezet onderwijs aanpassen. De voorgenomen wijzigingen moeten zorgen voor een beter afgestemd scholenaanbod, minder druk op personeel en efficiënter gebruik van onderwijshuisvesting.
Neurowetenschapper Lara Wierenga legt uit wat ADHD precies is, waarom ADD niet meer als aparte diagnose geldt en hoe hormonen, medicatie en misverstanden het beeld beïnvloeden. Ook de mogelijke voordelen van een ADHD-brein komen aan bod.
Sofie en Simon krijgen thuis les van hun ouders, maar nieuwe juridische druk maakt hun toekomst onzeker. Terwijl gemeenten de leerplicht strikter willen handhaven, vreest het Nijmeegse gezin dat hun bewuste keuze voor thuisonderwijs onder vuur komt te liggen.
Honderden staatsexamenkandidaten die vreesden pas eind augustus duidelijkheid te krijgen over hun uitslag, ontvangen hun examencijfers toch eerder. Door een aangepaste planning worden ook de benodigde inhaalexamens waar mogelijk versneld afgenomen.