Rapport Asscher: kansenongelijkheid en problemen onder Almeerse jongeren vragen om stevige aanpak
14.05.26
Hoewel veel jongeren in Almere goed functioneren, kampt een aanzienlijke groep met hardnekkige problemen zoals bestaansonzekerheid, onderwijsdruk en jeugdcriminaliteit. In zijn rapport concludeert Lodewijk Asscher dat de uitdagingen stadsbreed zijn en een van de belangrijkste toekomstopgaven voor Almere vormen.
Na een teleurstellend telefoontje besloot Storm zijn examen in te zien. Daar ontdekte hij dat een goed antwoord fout was gerekend. Die ene correctie bleek genoeg om zijn uitslag volledig te veranderen.
Taal wordt de kern van het onderwijsbeleid, omdat leerlingen die moeite hebben met lezen en begrijpen ook vastlopen bij rekenen, burgerschap en digitale vaardigheden. Betere taalbeheersing moet zo de basis leggen voor vooruitgang in alle vakken.
Het Openbaar Ministerie vecht de straf aan voor een oud-docent van het Pieter Zeeman Lyceum. De rechtbank legde hem twee jaar cel en zes maanden voorwaardelijk op, aanzienlijk minder dan de geëiste zes jaar.
Tienduizenden kinderen willen naar school, maar vinden geen plek door leer- of gedragsproblemen. Oudervereniging Balans stapt naar de rechter, al blijft onzeker of een rechtszaak de onderwijsimpasse kan doorbreken.
Omdat leerlingen steeds slechter scoren op taal en rekenen, past het kabinet het onderwijsbeleid aan. Staatssecretaris Judith Tielen stelt dat eerdere miljardeninvesteringen nog onvoldoende resultaat hebben opgeleverd.
Een onderwijsassistent in Hoogezand zorgde voor ophef door gemaskerd en dansend door school te lopen nadat zijn tijdelijke aanstelling niet werd verlengd. Leerlingen filmden de actie en deelden de beelden op TikTok, waar ze snel veel aandacht trokken.
Verpact heeft een nieuw lespakket ontwikkeld over circulaire economie, gericht op leerlingen van groep 7 en 8 en de eerste twee klassen van het vmbo. In het lesprogramma ontdekken leerlingen op interactieve wijze hoe verpakkingen na gebruik opnieuw als grondstof kunnen dienen. Het lespakket bestaat uit vier lessen en is voor scholen gratis beschikbaar, inclusief ondersteunend lesmateriaal en praktische opdrachten.
Een dertig jaar oude schooltraditie staat onder druk nu het docentencabaret op het Stedelijk Gymnasium Breda is geschrapt. Leerlingen, ouders en oud-leerlingen verzetten zich tegen het besluit, dat volgens de schoolleiding voortkomt uit zorgen over sociale veiligheid.
Begin januari 2026 verhuisden leerlingen en docenten van mycollege in Spijkenisse naar een energieneutraal nieuw gebouw. Daar krijgt het Kunskapsskolan-concept volop ruimte, met coaching, persoonlijke leerdoelen en leren op eigen tempo.
2.860 kinderen die vanwege de levensbeschouwing van hun ouders niet naar school hoefden, moeten alsnog de schoolbanken in. Veel van hen krijgen momenteel thuisonderwijs. Veel NU.nl-lezers reageerden kritisch op die keuze of hadden vragen. Een voormalig thuisonderwijskind en -ouder leggen hun keuze en werkwijze uit.
Voor kinderen in Italië is het schooljaar voorbij en begint een lange zomervakantie tot half september. De traditie gaat terug naar de agrarische tijd, toen kinderen in de zomer hielpen op het land. Voor veel ouders betekent dat een kostbare kopzorg.
De vmbo-k-afdeling van Yuverta Dordrecht krijgt een onvoldoende van de onderwijsinspectie. Hoewel de leerresultaten goed zijn en de sfeer onder docenten positief is, moet de school het onderwijs snel verbeteren.
Het WK voetbal gaat beginnen en ook onder de schooljeugd in Borne neemt de Oranjekoorts toe. Uiteraard omdat 'dorpsgenoten' Wout Weghorst en Mats Wieffer bij het Nederlands Elftal zitten, maar ook omdat het zélf een eigen WK-toernooi organiseert.
Voor examenleerlingen is de uitslag spannend, maar ook docenten leven intens mee. Ronald belt bewust eerst de gezakte leerlingen, terwijl Ilse zelfs haar vakantieplannen aanpaste voor een leerling. Hun verhalen laten zien hoe persoonlijk en emotioneel de uitslagendag kan zijn.
Met haar promotieonderzoek laat Mira Beukering zien hoe jongeren complexe teksten aandachtiger en meer onderzoekend kunnen lezen. De door haar ontwikkelde gespreksmethodiek Begeleid Diep Lezen helpt leerlingen in 4 en 5 vwo ontdekken wat er achter de woorden schuilgaat.
Het vierjaarlijkse bestuursonderzoek vormt een belangrijke basis van het toezicht op scholen. Toch blijkt uit een inventarisatie van het Onderwijsblad dat de Onderwijsinspectie deze afspraak lang niet altijd nakomt. Bij ongeveer een derde van de schoolbesturen in het voortgezet onderwijs dateert het meest recente bestuursonderzoek nog uit 2018 of 2019.
Ouders die vanuit hun geloofs- of levensovertuiging kiezen voor thuisonderwijs krijgen te maken met strengere voorwaarden. Maar de Hoge Raad heeft geoordeeld dat dit niet meer zomaar kan. Vragen en antwoorden op thuisonderwijs.
In Utsunomiya blijven duizenden leerlingen thuis nadat een beer in de stad is gesignaleerd. Het dier werd eerst gezien in een park en dook later op bij een middelbare school, waarop de autoriteiten besloten alle basis- en middelbare scholen te sluiten.
Leerlingen met ADHD leren effectiever wanneer docenten hen ondersteunen bij plannen, uitvoeren en evalueren. Die begeleiding helpt hen taakgerichter en nauwkeuriger te werken, vermindert storend gedrag en heeft ook een positief effect op klasgenoten.