Het grote TOS mysterie - Taalontwikkelingsstoornis uitgelegd in een strip
16.01.22
Persbericht - Het grote TOS mysterie is geschreven voor kinderen met en zonder TOS vanaf ongeveer 10 jaar. Het doel is om meer bekendheid te creëren voor TOS en kinderen te enthousiasmeren voor taalwetenschap. Het stripverhaal is geschreven en getekend door Wouter Goudswaard en gebaseerd op het promotieonderzoek van Imme Lammertink. Zij onderzocht waarom het leren van taal niet voor ieder kind vanzelfsprekend is.
Dit boek wil er graag zijn om TOS bekender te maken in de omgeving van een kind met TOS, waardoor deze met meer begrip kan reageren op de problematiek. TOS is een nog relatief onbekende ontwikkelingsstoornis, in tegenstelling tot bijvoorbeeld ADHD of dyslexie, maar in elke schoolklas zit ook gemiddeld een of twee leerlingen met TOS. Het komt dus vaker voor dan je denkt.
Korte inhoud van Het grote TOS mysterie
Jeroen geeft een harde trap tegen de voetbal. Die vliegt het kantoor van Professor Roos binnen. Als Jeroen, Amir en Noami de bal willen ophalen, komen ze erachter dat Professor Roos wel een heel bijzonder kantoor heeft … Samen met Professor Roos, aliens en een robotaap leren Jeroen, Amir en Noami vervolgens alles over de taalontwikkelingsstoornis (TOS) van Jeroen en de manier waarop kinderen taal leren.
Geen standaard diploma-uitreiking, maar een persoonlijke ceremonie waarin leerlingen stilstaan bij hun schooltijd en de stap naar een nieuwe fase. Op deze Nijmeegse vrijeschool staat afscheid nemen net zo centraal als het behalen van het diploma.
Basisschool Onze Wereld in Den Haag vraagt de gemeente om in te grijpen tegen het zwerfafval rond de school. Leerlingen ruimen zelf mee op, maar de stank, rommel en overlast blijven terugkeren.
Meester Recep is weer op school na de steekpartij vorig jaar tijdens een eindmusical in Alblasserdam, maar lesgeven doet hij nog niet. Volgens zijn woordvoerder gaat het herstel langzaam vooruit.
Een Bossche school moet een 13-jarige leerling opnieuw toelaten nadat de rechter oordeelde dat zijn verwijdering wegens racistische, met AI gemaakte filmpjes over een docente onvoldoende was onderbouwd. De uitspraak benadrukt de eisen die gelden bij een ingrijpende disciplinaire maatregel.
AI-chatbots kunnen steun bieden, maar volgens jeugdexpert Moji Aghajani blijven gesprekken met echte mensen onmisbaar. Zelf gebruikt hij AI om patronen te vinden in onderzoeksdata over mentale problemen bij jongeren.
Op een middelbare school in de Duitse deelstaat Beieren zijn twee meisjes van 13 jaar ernstig gewond geraakt. Inmiddels verkeren ze niet meer in levensgevaar, meldt een woordvoerder aan het Duitse persbureau DPA. Waarschijnlijk zijn het twee leerlingen van de school.
Een voormalig medewerker van een basisschool in Zoetermeer is veroordeeld tot zeven jaar cel en tbs met dwangverpleging voor ontucht met kinderen en het maken van kinderporno. Volgens de rechtbank misbruikte hij doelgericht het vertrouwen van jonge leerlingen.
Het kabinet wil de financiering van mbo-instellingen aanpassen zodat scholen in krimpregio’s, zoals Friesland en Limburg, voldoende middelen behouden. De voorgestelde regeling voorkomt dat dalende studentenaantallen direct leiden tot grote financiële problemen, al krijgen veel andere mbo’s daardoor iets minder budget.
Een landelijke proef met wiskunde-examens heeft voor vijf havoleerlingen van het Montessori College Twente mogelijk grote gevolgen. Volgens de school waren zij waarschijnlijk geslaagd als het vak op de reguliere manier was meegeteld.
Met steun van het Tulp Fonds komen 34 topwetenschappers van buiten de EU naar Nederland. Het fonds versterkt de Nederlandse wetenschap en biedt onderzoekers ruimte om hun werk voort te zetten wanneer academische vrijheid in hun land onder druk staat.
Het kabinet wil de regels voor het starten, behouden en sluiten van scholen in het primair en voortgezet onderwijs aanpassen. De voorgenomen wijzigingen moeten zorgen voor een beter afgestemd scholenaanbod, minder druk op personeel en efficiënter gebruik van onderwijshuisvesting.
Neurowetenschapper Lara Wierenga legt uit wat ADHD precies is, waarom ADD niet meer als aparte diagnose geldt en hoe hormonen, medicatie en misverstanden het beeld beïnvloeden. Ook de mogelijke voordelen van een ADHD-brein komen aan bod.
Sofie en Simon krijgen thuis les van hun ouders, maar nieuwe juridische druk maakt hun toekomst onzeker. Terwijl gemeenten de leerplicht strikter willen handhaven, vreest het Nijmeegse gezin dat hun bewuste keuze voor thuisonderwijs onder vuur komt te liggen.
Steeds meer 4- en 5-jarigen starten hun schoolloopbaan niet in een gewone klas, maar komen door weigering of lange wachtlijsten thuis te zitten. Onderwijswetenschappers waarschuwen voor een systeem dat jonge kinderen steeds minder ruimte biedt.
Meer dan honderd meldingen van intimidatie, pesterijen en machtsmisbruik schetsen volgens medewerkers een giftige werksfeer op De Haagse Hogeschool. De omvang van de signalen heeft de Arbeidsinspectie ertoe aangezet een onderzoek naar de arbeidsomstandigheden binnen de onderwijsinstelling te starten.
Het kabinet legt vast dat mbo-, hbo- en wo-studenten recht krijgen op een stagevergoeding. Een minimumbedrag komt er niet; sectoren en stagebedrijven moeten zelf zorgen voor een redelijke vergoeding.
In België is ophef ontstaan over een toetsvraag waarin Leopold II een “scherpzinnig strateeg” wordt genoemd, zonder verwijzing naar het koloniale geweld in Congo. Onderwijsminister Valérie Glatigny noemt context bij zulke vragen noodzakelijk.
Honderden staatsexamenkandidaten die vreesden pas eind augustus duidelijkheid te krijgen over hun uitslag, ontvangen hun examencijfers toch eerder. Door een aangepaste planning worden ook de benodigde inhaalexamens waar mogelijk versneld afgenomen.
Basisschool De Liereling is de eerste school in Nederland met een Digital Schools Award. De onderscheiding laat zien hoe de school digitale vaardigheden, goede voorzieningen en deskundige medewerkers inzet om digitaal onderwijs stevig te verankeren.
Het kabinet wil vanaf 2030 alle leerlingen in groep 8 dezelfde doorstroomtoets laten maken. Daarmee moet een einde komen aan de verschillen die zijn ontstaan door het gebruik van meerdere toetsen en moet de overgang naar het voortgezet onderwijs eerlijker en beter vergelijkbaar worden.